8. 12. 2022
Daň z nehnuteľností [2023]
Jasné a zrozumiteľné informácie ohľadne dane z nehnuteľnosti
16. 1. 2023
Ešte skôr, ako vstúpite do bytu, ktorý Vás zaujal v inzeráte, si už cestou na obhliadku prezrite okolie. Máte ju dohodnutú v poobedných hodinách? Ako je na tom parkovanie? Sú sídliská, kde poobede nájsť parkovacie miesto je malý zázrak. Takisto si zistite občiansku vybavenosť, školy, škôlky, potraviny a podobne. Formulka "výborná občianska vybavenosť" je súčasťou takmer každého inzerátu. Vy najlepšie viete, čo v okolí potrebujete.
Do bytu ste ešte stále nevstúpili. Ako je na tom samotná bytovka? Je zateplená? Je pred vstupom do nej čisto? To ako vyzerá bytovka a jej bezprostredné okolie veľa vypovedá aj o susedských vzťahoch. Ak je bytovka v zlom stave môže to vypovedať o problémových susedoch, ktorí sa nie sú schopní dohodnúť na opravách a rekonštrukciách bytového domu. Bližšie informácie Vám poskytne bytový správca, prípadne domový dôverník.
Tak a ste v byte. V prvom rade si prezrite dispozičné riešenie bytu. Fotky ste si pozreli v inzercii isto dôkladne, ale naživo môžu miestnosti pôsobiť inak. Dajte tomu čas a popremýšľajte, či takéto rozdelenie izieb vyhovuje Vaším potrebám. Zmena dispozície bytu je nákladná, a niekedy aj nemožná. Ideálna je obhliadka cez deň, uvidíte ako je byt presvetlený a a pozriete si aj výhľad z okien. Aký máte z bytu pocit? Počúvajte, čo Vám hovorí Vaša intuícia. Teraz chvíľku nakupujte srdcom. Viete si tu predstaviť Váš nový domov? Máte pocit miernej eufórie a najradšej by ste sa už zajtra sťahovali? Dobre, toto radi počujeme, pozitívne emócie by mali byť súčasťou kupovania bytu. Avšak treba kupovať aj hlavou.
Z bytu máte na prvý pohľad dobrý pocit, páči sa Vám. Je to ale iba tretina úspechu. Tou druhou tretinou je technický stav bytu. Ak ho kupujete v pôvodnom stave, a máte v pláne kompletnú rekonštrukciu, veľa nedostatkov samozrejme očakávate. Ak byt kupujete po rekonštrukcií a okrem ceny samotného bytu neplánujete doňho investovať, zamerajte sa na technický stav. Všímajte si steny, či nie sú popraskané. Malé praskliny v rohoch miestností sa môžu vyskytnúť aj v novostavbách a nepredstavujú žiadne riziko. Väčšie praskliny už môžu signalizovať nekvalitne a neodborne urobenú omietku a šetrenie na materiáloch. Takisto si všímajte okolie okien, či tam nie sú známky po nadmernej vlhkosti a plesni. Skontrolujte aj tesnenie na oknách, malo by byť bez plesní. Opýtajte sa, či v byte boli vymenené rozvody elektriny. Ak sú len vymenené staré zásuvky za nové a rozvody sú stále hliníkové, čaká Vás časom veľká investícia. (a veľmi prašná prerábka) Ak sa chcete sami presvedčiť, z akého materiálu je rozvod, stačí odmontovať zásuvku a uvidíte, či tam je hliník alebo meď. Skontrolujte aj stupačky a opýtajte sa, kedy prebehla alebo či sa plánuje v blízkej budúcnosti ich výmena. Staré, pôvodné stupačky sú z oceľových rúr. Ich životnosť je 20-30 rokov. (áno, v mnohých bytovkách už nadsluhujú) Vymenené stupačky sú väčšinou z nasledujúcich materiálov: rozvod vody - hliníkoplast, rozvod plynu - meď.
Takže byt sa Vám páči a technický stav je vyhovujúci vzhľadom k nadobúdajúcej cene? Výborne! Ale máme tu ešte poslednú tretinu k úspešnej kúpe bytu. Dôkladne si preverte právny stav nehnuteľnosti. Je osoba, ktorá vystupuje ako predávajúci, skutočne (jediný) majiteľ bytu? Nie je s bytom spojené exekučné konanie? Vrásky na čele Vám môže spôsobiť aj vecné bremeno. (bližšie o vecnom bremene si prečítajte v našom článku.)
Samozrejme, nástrah pri kúpe bytu je viacero. Každý nákup a predaj bytu je jedinečný a vznikajú rôzne situácie. V prípade, že máte záujem o kúpu bytu a chceli by ste mať na svojej strane profesionálov, ozvite sa nám. Na základe Vašich požiadaviek Vám vyhľadáme vhodné ponuky, absolvujeme s Vami obhliadky a preveríme právny stav nehnuteľnosti.
S pozdravom,tím AAA- Real.
Kľúčové slová:
Zdieľajte článok:
Daň z nehnuteľností [2023]
5 spôsobov ako ušetriť na kúrení v zimnom období
Články podobné tomu, ktorý ste práve dočítali
Zobraziť všetky články